«Ο αποθανών δεδικαίωται;»
Η φράση ολόκληρη του τίτλου είναι: «Ο γαρ αποθανών δεδικαίωται από της αμαρτίας»· το αρχαίο ελληνικό ρήμα δικαιώ- δικαιόω έχει διάφορες σημασίες: δικαιώνω, αναγνωρίζω κάτι ως δίκαιο· κρίνω κάτι ως καλό· κηρύττω τινά ή τι δίκαιον, δικαιολογώ. Ως παθητικό σημαίνει δικαιώνομαι, λαμβάνω το δίκιο μου, (αντίθ. του αδικούμαι).
![Ο δικτάτορας Γεώργιος Παπαδόπουλος](https://eranistis.net/wordpress/wp-content/uploads/2023/05/ssdsddssd.jpg)
Σύμφωνα με το Μέγα λεξικό του Δημητράκου, το ρήμα «δεδικαίωται» στην εν λόγω φράση σημαίνει «απαλλάσεται», «λυτρούται», αφού «σ’ έναν που πέθανε, η αμαρτία δεν έχει πια καμιά εξουσία». Ο Μάριος Πλωρίτης γράφει: Πιστεύετε πως «ο αποθανών δεδικαίωται»; με ρώτησε ένας νεαρός συμπατριώτης μας, πρωτοετής φοιτητής Πολιτικών Επιστημών στο Λονδίνο, όπου έτυχε να βρίσκομαι όταν μαθεύτηκε ο θάνατος του Γεώργιου Παπαδόπουλου. Πρώτα-πρώτα, επίτρεψέ μου να σου πω ότι η έννοια που δίνεται συνήθως σ’ αυτή την αποστολική ρήση, είναι λαθεμένη. Ο απόστολος Παύλος, στην Προς Ρωμαίους[1] επιστολή του, λέει: «Ο αποθανών δεδικαίωται από της αμαρτίας», δηλαδή: Σ’ έναν πεθαμένο, η αμαρτία δεν έχει καμιά εξουσία, ο νεκρός δεν μπορεί πια ν’ αμαρτήσει. Αναφέρεται, λοιπόν στο «μέλλον» του αποδημήσαντος, όχι στο παρελθόν του, και δεν εννοεί διόλου πως ο θάνατος μας δίνει συχωροχάρτι[2] για τις αμαρτίες και τα αδικήματά μας.][3]
Δ.Τ.
[1] Προς Ρωμαίους, Στ, 7.
[2] = η άφεση αμαρτιών που παρέχει ο Πάπας στους πιστούς της Καθολικής Εκκλησίας· παλαιότερα δινόταν επί πληρωμή. Μτφ. η προφορική ή έμπρακτη συγγνώμη.
[3] Μάριος Πλωρίτης. Λήθη και συγγνώμη. Το Βήμα (25.07.1999).
Οι πληροφορίες είναι από εδώ: Δ. Δημητράκου Μέγα Λεξικόν όλης της Ελληνικής Γλώσσης. 15 τόμ. Εκδ. Δομή. Αθήνα, 1953.
![Δ. Δημητράκου Μέγα Λεξικόν όλης της Ελληνικής Γλώσσης. 15 τόμ. Εκδ. Δομή. Αθήνα, 1953.](https://eranistis.net/wordpress/wp-content/uploads/2023/05/asasasasa.jpg)
Περισσότερες παροιμίες, παροιμιώδεις φράσεις και γνωμικά μπορείτε να βρείτε στο αρχείο μας ΕΔΩ.
Το κείμενο δημοσιεύτηκε στην ομάδα του facebook Παροιμίες & γνωμικά.
Αν θέλετε να γίνετε μέλη της ομάδας, επισκεφτείτε τη διεύθυνση: https://www.facebook.com/groups/2285257741730850/